Gminne Obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W dniu 16 lutego 2016 roku odbyły się gminne obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 12. rocznicy nadania Zespołowi Szkół w Brennie imienia Powstańców Wielkopolskich.

Uroczystość rozpoczęła się oddaniem hołdu powstańcom przy Pomniku Wdzięczności Świętego Józefa w Wijewie, gdzie pod przewodnictwem Wójta Gminy Wijewo p. Mieczysława Drożdżyńskiego wiązanki kwiatów i znicze złożyli przedstawiciele władz powiatu, gminy, organizacji społecznych gminy, placówek oświatowych.

Następnie w kościele św. Jadwigi w Brennie została odprawiona Msza Św. w intencji społeczności Zespołu Szkół w Brennie oraz poległych i zmarłych patronów szkoły – Powstańców Wielkopolskich, sprawowana przez księdza proboszcza Andrzeja Sotka z patriotyczną homilią wygłoszoną przez księdza dyrektora Bartosza Strugarka. Oprawę mszy zapewnił chór szkolny.

Ciąg dalszy uroczystości przybrał formę questingu pt. „Brenno – śladami Powstańców Wielkopolskich”. Na początku zebrani wysłuchali historii Brenna i Kościoła, a także historii figury Matki Boskiej Zwycięskiej znajdującej się na placu przykościelnym. Wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Parafialny w Brennie, na którym powstańczym symbolem są dwie mogiły powierzone opiece i pamięci naszej młodzieży. Kryją one prochy powstańców Jana Oziminy i Franciszka Zawadzkiego – poległych za Wiarę, Ojczyznę i Wolność Wielkopolskiej Ziemi. Wiązanki kwiatów na tych grobach w asyście pocztu sztandarowego naszej szkoły złożyli: Starosta Powiatu Leszczyńskiego p. Jarosław Wawrzyniak, Wójt Gminy Wijewo p. Mieczysław Drożdżyński, Przewodniczący Rady Gminy p. Stanisław Kasperski oraz ks. prob. Andrzej Sotek. Dyrektor Szkoły p. Dorota Wolniczak złożyła wiązankę w hołdzie Adamowi Kaźmierskiemu, który jako komendant przewodził tutejszym powstańcom. Uczniowie zapalili znicze na grobach pozostałych powstańców.

W drodze do szkoły goście i uczniowie poznawali obiekty i miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim: drewniany krzyż, „księżą stodołę” oraz Dąb Wolności. W czasie wędrówki wszyscy uczestnicy rozwiązywali zadania i zagadki, które doprowadziły ich do szkolnej izby pamięci, gdzie ukryty został „skarb” w postaci pieczęci. Questing kończyło hasło: CHWAŁA BOHATEROM.